20 Ocak 2011 Perşembe

Barış, Bu Kez Burma İçin!

      BURMA nam-ı diğer Myanmar adlı Güneydoğu Asya ülkesiyle haşır neşir olmamın uzak bir geçmişi vardır. Daha çocukken elime aldığım dünya atlaslarından bilirim uzaklarda bir yerlerde Burma adında kendi halinde bir ülke olduğunu. Büyüdükçe ilgimin doğuya yönelmesi ve Güneydoğu Asya'nın o kendine has havasının beni çekmesi bu bölgeye ayrı bir önem vermeme sebep oldu diyebiliriz. Okuduğum kitaplar ve Budist dünyanın açtığı yeni ve sıra dışı kapıları bırakırsak eğer bir kenara, elimizde sadece Güneydoğu Asya'nın gerçek sorunları ve yaşanan politik oyunlar, politikacıların halk üzerindeki ezici üstünlüğü ve demokrasi arayışındaki cahil bırakılmış toplumlar kalır. Burma böyle hayatların küçük bir özetidir.

     50 milyon nüfusuyla Tayland, Bangladeş ve Laos arasında kalmış, fakat kendinden ödün vermemiş ender Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Burma'nın son çeyrek yüzyılda yaşadığı askeri darbelerin ve militarist rejimin yarattığı kaosların haddi hesabı yok. Askeri yönetimin altında halkın inim inim inlediği bir dönemdeAung San Suu Kyi adındaki o müthiş kadının (kendisi idollerimden biridir) ortaya çıkışıyla Burma nefes alacağını sanmış ve oyların büyük çoğunluğunu Aung San'a vererek onu Başbakan yapmıştır. Ne yazık ki Aung San'ın askeri yönetim tarafından ev hapsine alındı ve yaklaşık 20 gözaltında tutuldu. Geçtiğimiz aylarda özgürlüğüne kavuşan Aung San'ın şu an Burma için ne yapacağı ve militaristlerin onun geleceğiyle ilgili alacağı karar henüz tam olarak Batılı kaynaklar tarafından da bilinmemekte. Ülkedeki basına sansür uygulaması ve yabancı gazetecilerin ülke giriş çıkışlarının çok zor olması da bunda büyük bir etken. (Bkz: http://aynalar91.blogspot.com/2010/11/aung-san-suu-kyi-sonunda-serbest.html).

   Buna rağmen bir grup Norveçli gazeteci ve Burmalı gönüllünün katkılarıyla hazırlanmış, dünyaya Burma'nın sesini duyurmak için ve“Barış” adına çekilen 'Burma VJ'* belgeselini tek başına büyük bir kaynak olarak alabiliriz. İzlerken gözyaşlarıma hakim olmakta zorluk çektiğimi ve barışın ne kadar kuvvetli bir etmen olarak insanları 7'den 70'e bir araya topladığını görmenin verdiği o evrensel coşkuyu benim burada kelimelerle vermem gerçekten de çok zor. Halkın Budist rahiplerle verdiği toplumsal mücadeleyi ve Aung San'ın evinin önünde yaptıkları gösterileri izlemek oldukça çarpıcı bir deneyim. Hele bir de ülkeyle yakından ilgileniyorsanız ve orada sevdiğiniz bir arkadaşınız da varsa durum daha içler acısı hale geliyor. O belgeseli izlerken hissettiğim duyguların tümünü hayatım boyunca hiçbir zaman bu kadar yoğun yaşamadım: O kadar iddialıyım ki.

   Beni en çok etkileyen şeyin ise o durumda bile Burma sakinlerinin söylediği marşın içinde evrensel barış mesajları olmasıydı. Kendilerinin barışın bir damlasına muhtaç oldukları o günlerde bile başkaları adına barış isteyebilmeleri o kadar asil ve farklı bir erdem ki insana şapka çıkarttırıyor. Sonrasında yaşanan polis şiddeti ve sonucunda ölen insanlar ise bu erdemi daha da yüceltip Burma'yı benim ve diğer izleyenlerin gözünde daha kutsal kılıyor. Yüce Burma'nın barışçıl insanlarının barış adına verdikleri mücadeleyi kayıt edip, Burma'nın sesini bizlere, yani dünyanın diğer kısmına duyurmak için gönüllülerin aldıkları riskler ve cesaret timsali çekimleri 'Burma VJ'yi bir belgeselden çok hayata dönüştürüyor ve siz o anda kalbinizin Burma için attığını hissediyorsunuz. Soluk kesen çarpıcı bir belgesel diyerek burada kelime bazında inceleyebildiğim'Burma VJ'Aung San'ın serbest bırakılmasından önce çekilmiş ve Norveç desteğiyle dünya kamuoyuna sunulmuş olduğu ve şu anda hazırlayan Burmalıların hapiste sorgulanacakları günü bekledikleri bilinmektedir. 

   Dünya büyük bir habitat ve bir yerindeki aksaklık bütün mekanizmayı etkiler. Bir yerde duyulan acı herkesi etkiler. Önce mevsimler isyan eder bu gidişe, sonra da kuşlar. Ama bir isyan vardır nihayetinde ve birileri ağladıkça biz sıcak yatağımızda bilinçsizce uyurken hep de var olacaktır. Burmalı rahiplerin dediği gibi:

    May all beings living to the East,
    All beings of the universe, be free!
    Free from fear,
    Free from distress,
    Free from poverty,
    May they have peace in their hearts!

    Umutlar bu kez Burma için. Umudunu koruduğun sürece varsın Burma; birileri seni hatırlıyor.
 

Aung San Suu Kyi / Suddenly (A Burmese Song) - Mary Win (Original Music Video / Burma / Myanmar)

2 yorum:

  1. çok güzel bir yazı...sizi de kendi bloğuma bekliyorum

    YanıtlaSil
  2. teşekkürler yorum için, mutlaka uğrayacağım :)

    YanıtlaSil